Mis laen on kiirlaen? | Krediidikonto
Tagasi blogi

Mis laen on kiirlaen?

Kiirlaen ongi see, millele laenu nimi viitab – need on tuntud oma kiiruse ja lihtsuse poolest. Nimelt on võimalik neid laene taodelda minutitega ilma suurema sehkeldamiseta ning mis veel parem – laen laekub Sinu kontole vaid loetud tundide või lausa minutitega. Juriidilises keeles on tegemist tarbijakrediidilepinguga, mille valdav osa selle regulatsioonist tuleneb võlaõigusseadusest. Kiirlaenuga sarnane on ka krediidikonto, mille intress on korduvalt väiksem.

Kiirlaenu taotlemine toimub tagatiseta ning ka laenuvõtja tausta kontrollitakse vähem. Sellepärast iseloomustab seda laenu ka väiksemad laenusummad, mis on üldiselt alates 50 kuni 1000 eurot ning kõrgema intressiga. See saadakse kätte reeglina samal päeval, kuid see tuleb maksta tagasi üsna kiirelt – üldjuhul on selle tagasimakse periood 1 kuu kuni 1 aasta ning laenuga kaasnevad kulud on palju kõrgemad kui teised laenud ja nende intressid.

Kellele kiirlaen ehk kiire laen sobib?

Kiirlaen on mõeldud inimesele, kes soovib väiksemat laenusummat lühiajaliselt, et tasuda hädapäraste ootamatute kulutuste eest ning kellele ei valmista kõrgem intress probleemi.

Kiirlaen on levinud just selletõttu, et seda on võimalik võtta kodust lahkumata ning selle saab kiirelt kätte. Nimelt ei kontrolli pangalaenu võtmist pank ning ka enamus laenuandjad ei tee laenuandmisel sügavat taustakontrolli. Osad teevad küll kiire eelkontrolli Maksehäireregistris, et veenduda Sinu võimekuses raha tagasi maksta, kuid ka see toimib kiirelt. Kunagi oli võimalik laenu võtta ilma isikutuvastamiseta, kuid nüüd eeldab internetist taotlemine ka laenu oma isikuandmetega seostamist. Samas on see äärmiselt mugav, kuna vaja läheb vaid ID kaarti ning Sinu sissetulekut ning pangakonto väljavõtet ei kontrollita.

Teiseks eeliseks on kindlasti see, et kiirlaenu on võimalik väljastada sularahas, mis on ideaalne lahendus neile, kes ei soovi laenudest märku jätta oma pangakontole. Küll aga tuleb siinkohal arvestada sellega, et sularahas võetud laene tuleb ka sularahas maksmas käia postkontorites, mis on kordades aeganõudvam ja tülikam kui pangakonto kaudu. Lisaks sellele küsivad postkontorid selle eest täiendavad lisatasusi, kuid samas puudub lepingutasu.

Kiirlaenud ei ole enam niivõrd levinud kui need kunagi olid. Need on asendunud krediidikontodega. Krediidikontod on oma mõtte poolest üsna sarnased, kuid on rohkem kaasaegsemad. Nimelt luuakse laenuvõtjale virtuaale krediitkaart, millelt kanda raha oma kontole just siis, kui seda vaja on. Sarnase eesmärgiga on kindlasti igaühel kõrvujäänud SMS laen. Tänapäeval on tehnoloogia ja internetikasutus niivõrd levinud, et sms laenu kasutamine on peaaegu olematu.

Kiirlaen vs krediidikonto

Varasemalt mainitud krediidikonto on virtuaalne võimalus kasutada laenu siis, kui vastav vajadus tekib. Konto on väga krediidikaardi moodi. Intresse tuleb tasuda vaid kasutatud raha eest, kuid sellegipoolest tuleb lepingut jälgides kindlasti veenduda, kas intressimäär on määratletud kuu- või aastapõhiselt. Lisaks kui tahad krediidikontolt võtta raha sularahas välja, pead tasuma väljamaksetasu, mis on üldiselt 2-3% kogusummast.

Näiteks on kindlasti enamus inimesed tuttavad järelmaksu võimalusega, mis kaasneb erinevate ostudega, nagu televiisor, telefon või muu. Paraku on järelmaksu protsent keskmiselt 15% aastas, mille läbi võid kaotada palju raha. Krediidikonto soetamine on võrreldes järelmaksuga palju paindlikum, kuna Sa ei ole kohustatud tasuma konkreetse teenuse või kauba eest.

Krediidikonto on võrreldes kiirlaenuga palju paindlikum. Näiteks, kui oled võtnud 1000-eurose limiidiga konto, saad välja võtta vaid 500 eurot ning jätta ülejäänud raha tagavaraks. Konto saad avada kodust lahkumata ja selle avamisel mingeid lisakohustusi juurde ei kaasne. Kiir laen eeldab seda, et kogu raha antakse Sulle korraga kätte, mis võib osade inimeste kätes kiiresti ja läbimõtlematult kasutusse minna. Lisaks maksad intresse vaid kasutatud laenusummalt, mis kontolt välja võtsid. Samuti ei pea Sa muretsema lisatasude eest, mis enneaegselt maksmisega kaasnevad.

Krediidikonto avamisel puuduvad lepingutasud ning maksepuhkuse võimalus on sageli tasuta. Pea meeles, et kiirlaen on siiski sama tähendusega, mis kiirlaen ning suurema ajaperioodi peale seda võtta ei tasu, kuna intressimaksed võivad muutuda suureks. Pealegi laen on finantskohustus ning laenu võtmisel tuleb eelnevalt hoolikalt läbi mõelda raha kasutus ja isiklikud tagasimakse võimalused.

Kas kiirlaen on Sulle?

Kiirlaenu võtmiseks pead olema vähemalt 18-aastane. Sinu elukohaks peab olema Eesti ning Sinu igakuine sissetulek peab olema vähemalt miinimumpalk. Kiirlaenu saaja tausta kontroll piirdub vaid Meaksehäireregistri päringuga – kui tuleb välja, et oled võlglane, on kiirlaenu saamine vähem tõenäolisem. Kiirlaenu võtjaid on nii naisi kui ka mehi, nii noored, keskealised kui ka pensioniealised. Tänapäeval leidub kiirlaenu võtjaid kõikide täisealiste inimeste hulgas ning Eestis leidub võtjaid üle 100 000 inimese.

Paraku on kiirlaenudel suured intressid, mis kipuvad olema 40-50% aastas. On isegi võimalik, et 1000-eurose laenu eest makstakse tagasi mitusada eurot rohkem kui laen ise. Kahjuks ei ole vältimata juhud, kus tagasimaksmisega tekivad inimestel lühikese perioodi ajal probleeme, mispärast võetakse rahamurede katmiseks uus kiirlaen, mis lõpuks võib viia veelgi suuremate makseraskusteni. Samas kui tõesti pole mujalt raha võtta, siis ei jää paremat võimalust. Sellepärast tasub kindlasti kiirlaenu valimisel olla ettevaatlik.

Kiirlaen on küll kiire ja mugav, kuid lisaks kõrgele intressile võivad tekkida ka kõrged kõrvalkulud. Kõrvalkuludeks võivad olla näiteks võlanõudekirjad (laenu meeldetuletuskirjad), hoiatuskirjad, kiri laenu ehk võla sisestamisest Maksehäireregistrisse, viivisied, lepingu muutmise või pikendamise tasud, korduvpäringud Maksehäireregistrisse, inkassotasud. Kui võla maksmisega tekib probleeme ja tekkinud on niivõrd suur finantskohustus, et tuleb pöörduda kohtu poole, lisanduvad sellele ka kohtukulud. Selle hulka kuuluvad maksekäsu riigilõivud, hagi alustamise tasud, kohtutäituri tasud ja muud.

Pea meeles, et kuna laen on finantskohustus, siis tuleb sellesse suhtuda vastavalt. Kiire ja mugav laenusaamine võib tunduda kui kiustatus, mis on aluseks läbimõtlematale kulutustele ja emotsioonidele. Laena vastutustundlikult ja ainult siis, kui selleks on reaalne vajadus. Ära jookse kohe uue telefoni või auto järgi, mis just müüki tuli ja mida laialdaselt kiidetakse – see võib tekitada hiljem makseraskusi ning isegi võimaluse, et uue ostetud eseme nautimine ja kasutamine ei püsi kauaks ning pead selle hoopis tagastama või panema selle tagatiseks. Laen on midagi, mille kasutamise peaksid hoolikalt läbi mõtlema – kas tõesti vajad kiirlaenu või äkki saad oodata ja veel paar kuud raha koguda?

Kuidas leida sobiv laenupakkuja?

Pea meeles, et iga laenupakkuja ei pruugi pakkuda samasugust laenu võtmise võimalust nagu teised. Näiteks pakuvad osad kiirlaenu pakkujad 3 aastast tagasimakse perioodi, erinevaid laenusummasid, erinevaid lepingutingimusi ning muudki. Sellepärast on oluline hoolikalt tutvuda laenuandja tingimustega, võrrelda laenuandjaid ning kindlasti ka võrrelda omavahel erinevaid laene. Äkki leiad teiste laenude seast endale hoopiski sobivama valiku, mis on näiteks pikema makseajaga ja väiksema intressiga, kuid mille saab samuti kiirelt kätte?

Muidugi on laenu võtmisel võimalik erinevatel põhjustel laenulepingust taganeda, kuid ega see lihtne ei ole. Paraku pead ikkagi tasuma laenu summa aga tasud intressi vaid vastavalt perioodile, millal laenu kasutasid. Näiteks, kui laen oli Sinu käes kuu aega ning seejärel soovid taganeda, maksad laenu kuu intressi. Lisaks sellele kaasnevad sellele veel laenuandja maksed, mille hulka kuuluvad erinevad avaliku õiguse toimingute tegevused. Selleks võivad olla registriväljavõtte tellimised, mis oli vajalik Sinu laenu lepingute sõlmimiseks. Lõpliku summa saad teada alles siis, kui oled esitanud avalduse lepingust taganemiseks. Kui Sa 30 päeva või 1 kuu jooksul antud summat ei tasu, loetakse lepingust taganemine tühiseks ning Sinu laenuleping on taas jõus ja kiirlaenud on taas maksekohustusena Sinu nimel.

Kokkuvõtteks

Kiirlaen on kokkuvõttes kiire lahendus igati mugav ja kiire lahendus – laenu on võimalik saada kätte kas sularahas või läbi interneti loetud tundide või isegi minutitega, Sellegi poolest tasub laenu võtmine hoolikalt läbi mõelda ning arvestada, et kiirlaenud tulevad koos kõrge intressiga, mistõttu võid lõppude lõpuks kaotada palju rohkem raha, kui kiirlaenu võtmisel esialgu kätte said.